Wymienniki alu-krzem czy stalowe?

Od dawna znana jest dyskusja na temat praktyczności stosowania wymienników wykonanych ze stopu aluminiowo-krzemowego w porównaniu do stalowych. Jedno i drugie rozwiązanie posiada wady i zalety, z których warto zawczasu zdać sobie sprawę. Czy należy wybrać wymienniki alu-krzem czy stalowe, ta decyzja nie będzie łatwa, dlatego zachęcamy wszystkich do zabrania głosu w komentarzach.

Wymienniki alu-krzem czy stalowe?

Z góry informujemy, że nie damy tu jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Należy jednak wskazać na kilka faktów, które czasami umykają znawcom tematu, a mogą okazać się istotne.

Słowem kluczowym całego sporu jest korozja. Sprawa przedstawia się następująco: stop aluminiowo-krzemowy jest znacznie bardziej podatny i rdzewieje szybciej. Wymiennik może zostać osłabiony i w wyniku tego pęknąć. Nie jest jednak prawdą, że wymienniki stalowe są znacznie bardziej wytrzymałe. Faktycznie stal koroduje słabiej i to znacznie, jednak wymienniki z tego metalu zbudowane są z wielu zespawanych ze sobą fragmentów, przez co posiadają słabe punkty. Wymienniki alu-krzemowe budowane są z odlewów, które nie posiadają słabszych punktów.

Reasumując, wymienniki alu-krzem całe korodują mocno, natomiast stalowe są słabsze na spawach i mogą w tych miejscach pękać. A jakie jest wasze zdanie?

Jedno i drugie rozwiązanie posiada wady, oba warto zabezpieczyć za pomocą inhibitora korozji.

Sentinel X100

inhibitor korozji

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *