Glikol vs. Sentinel X500

Glikol to rodzaj alkoholu, stosowany jako podstawowy składnik płynów chłodzących. Często wykorzystuje się go jako tani substytut płynów zapobiegających przemarzaniu wody w instalacji. Jest to jednak rozwiązanie dalekie od ideału.

Glikol

Przede wszystkim jest to substancja wysoce toksyczna, z którą nawet przypadkowy kontakt może okazać się groźny dla zdrowia. Czysty glikol wchodzi w reakcje chemiczne z aluminium i stalą, co może skutkować uszkodzeniami wnętrza instalacji.

Inną wadą jest stosunkowo szybkie odparowywanie, czego konsekwencją jest konieczność częstego uzupełniania zładu. Po 20 latach glikol traci swoje właściwości i konieczna jest całkowita wymiana zładu.

Stosowanie glikolu w instalacji skutkuje zgęstnieniem czynnika grzewczego, a co za tymi idzie – słabszym przewodnictwem ciepła, czyli stratami energii. Ponadto jego stosowanie jest najczęściej sprzeczne z warunkami gwarancyjnymi kotłów, co jest równoznaczne z prawdopodobną utratą gwarancji po dodaniu tej substancji do zładu.

Sentinel X500

W opozycji do glikolu stoi profesjonalny preparat do ochrony instalacji c.o. przed przemarzaniem. Sentinel X500 chroni nie tylko przed mrozem, ale również zapobiega korozji, osadzaniu się kamienia i wytrącaniu gazów. Zachowuje właściwości przewodzenia ciepła wody i jest wręcz zalecany przez większość producentów kotłów.

glikol
Własności fizyczne:
— Wygląd: przezroczysty, bezbarwny płyn
— Zapach: słaby, słodkawy
— Ciężar właściwy: 1,04 (20°C)
— pH (koncentrat): 7,3
— Punkt krzepnięcia: -58°C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *